mykolatak

Дещо про казарми на Львівській

Натрапив нещодавно на такий альбом https://muzejunr.io.ua/album534137, за домогою якого спробую трішки висвітлити візуальне минуле однієї місцини Києва, а саме садиби Львівська, 24.

Та спершу план.

Фрагмент топографічного плану 1925 року з колекції видавництва "Варто" (http://photohistory.kiev.ua).

На плані зображений парний відтинок Львівської між Кудрявською вулицею та Діонісівським провулком. Варто зазначити, що нинішній Кудрявський узвіз з'явився лише у 30-х роках XX-го сторіччя, тому на мапі його немає. 

Забудова на червоній лінії на диво збереглася, окрім №20, який можна побачити на світлині Василя Галайби:

Вулиця Артема. 1979 рік. Автор - В. Галайба. Джерело - http://www.progulka.kiev.ua/photo/index.php?lang=ukr&all=18678&len=9&start=18657

Віддамо будиночку данину пам'яті та процитуємо Фотоспомин: "Будинок зведено на терені великої садиби чиновника М.Вуяхевича, з якої потім утворилися ділянки №№18–22. Спершу (1881р.) – одноповерховий, дерев’яний, за типом п’ятивіконок середини ХІХст.; 1896р. надбудований і розширений. Знесений 1980р." (http://grad.kiev.ua/a-02.htm). 

Тепер до садиби №24. Їй присячена гарна стаття у Зводі (автори — М. Кальницький, Д. Малаков, Я. Тинченко, Т. Трегубова, стор. 176-177), з якої можна дізнатися, що спочатку тут був лише один цегляний одноповерховий будинок, що виходив фасадом на вулицю. У 1872—86 її власником був І. Толлі, київський міський голова. Протягом 1876—85 у нього орендувала садибу єврейська лікарня, для якої наподвір'ї були зведені дерев'яні корпуси (не збереглися). У 1886—1900 тут жив викладач Софійського духовного училища, гласний міської думи М. Хойнацький. При ньому 1886 зведено другий поверх будинку (арх. Е. Брадтман), пізніше — двоповерхову споруду ліворуч (тепер це два зблокованих об'єми). За дозволом міської управи 1897 у глибині садиби зведено два триповерхових цегляних будинки. У 1900 M. Хойнацький здав садибу в оренду Військовому міністерству. 1900—14 і 1918 тут було розквартировано 129-й піхотний Бессарабський полк 33-ї дивізії російської армії (до 1900 містився у редутах Київської фортеці).

До речі, у 1898 році на засіданні думи гласний Хойнацький — «возражал против проекта постройки казарменных помещений городом, находя это предприятие рискованным и невыгодным для города». (Киевлянинъ, 1898 — №112 — 2). І з чого б це? :-)

Певний час у 1917-1918 роках (з перервами) тут розміщувався полк Січових Стрільців, які й залишили по собі фотоальбом.

Перша світлина, що дозволяє прив'язатися до місцевості ось ця:

1. Останні дні існування полку Січових Стрільців і їхнє роззброєння у травні 1918 р.

Прив'язка — тил високого флігельного будинку на Кудрявській (зараз — №5). На передньому плані — одноповерхова споруда, що її видно також тут:

2. Полк Січових Стрільців біля своїх казарм у Києві, 1918

На цьому фото справа — тил №24, одноповерхова споруда долучається до тилу №22 (відомий всім дерев'яний будинок), на задньому плані — брандмауер №18.

Також зліва на першому знімку видно одноповерхову споруду, що подалі буде часто зустрічатися. Як, наприклад, ось тут:

3. І. Рихло переговорює з німецьким офіцером
4. Січові Стрільці складають зброю.
5. Січові Стрільці складають зброю

На двох останніх фотографіях на дальньому плані з'являється великий цегляний будинок. Вочевидь, це — один з тих, що були збудовані у 1897 році. На мапі я позначив його 24б та обкреслив червоним прямокутником.

Ось він з іншого ракурсу:

6. Львівська, 24б

Будинок зберігся. Відверто кажучи, коли починав писати цей матеріал не очікував, що з нутрощів садиби щось вціліло. Приводом для непокою був високоповерховий дурник, збудований тут у 2003-2009 роках.

Щит забудовника. Джерело - http://novostroyki.net

До речі такі щити потрібно неодмінно фіксувати, бо вони є джерелом важливої інформації — коли це все почалося (довгобуди з новим власником і новим щитом полюбляють грайливо скорочувати собі віку), кому завдячувати  новою архітектурною перлиною тощо. 

Наступна світлина демонструє водночас два будинки 1897 року:

7. Німці забирають муніцію Січових Стрільців.

Будинок за вантажівкою (позначений на мапі — Х) має оздоблений бічний східний фасад з вікнами замість брандмауера, що доводить — це одна садиба.

8. Січові Стрільці складають зброю

Поліз у свій фотоархів і виявилося, що в мене є навіть моя світлина:

Липень 2017. Східний фасад будинку Х.

До питання корпусів єврейської лікарні додам дві світлини люб'язно надані Оленою Насировою з книги "Историческая записка памяти 50-летия существования Киевской еврейской больницы. 1862-1912". Нажаль, поки прив'язати їх до місцевості не вдалось.

Всім дякую за увагу.

Error

Anonymous comments are disabled in this journal

default userpic